افزایش خشونتها در برزیل و درگیریها با قاچاقچیان مواد مخدر

روز پنجشنبه بر اثر تیراندازی یک مرد 32 ساله مسلح در یک مدرسه در ریودوژانیرو دستکم 13 تن کشته و 22 تن دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از شاهدان نوشت، این مرد مسلح برزیلی که قبلا در همین مدرسه تحصیل می کرده است ، پس از اینکه وارد مدرسه شد به سوی دانش آموزان، معلمان و کسانی که در محل حضور داشتند تیراندازی نمود .

هرچند این حادثه با دخالت نیروهای پلیس که منطقه را تحت کنترل خود داشتند به پایان رسید و مرد مهاجم به ضرب گلوله پلیس کشته شد اما به نظر می رسد دولت برزیل با مشکلات فراتری در زمینه افزایش خشونتها در کشور مواجه است.

اولین مشکل برزیل در این زمینه درگیری های میان نیروهای امنیتی و قاچاقچیان مواد مخدر از یک سو و درگیری میان خود گروههای تبهکار با یکدیگر است که موجب کشته شدن روزانه از هر دو طرف و مردم غیر مسلح می شود.

این درحالی است که مقامات برزیل می گویند،برای تامین امنیت شهر ریودوژانیرو که یکی از مراکز عمده قاچاق مواد مخدر به شمار می رود، تدابیر شدید امنیتی را در دست گرفته اند.

براساس این برنامه در چند روز گذشته دهها تانک و زره پوش با ادوات کامل نظامی در دومین فاز عملیات علیه قاچاقچیان ، بعد از محاصره منطقه آلمائو وارد جنگ تن به تن با تبهکاران شدند.

آلمائو بدترین زاغه قاچاقچیان مواد مخدر در حومه پایتخت برزیل است که دولت قصد انهدام آن را داشته و به همین دلیل با تمام قوا در حال نابودی آنها است.

ماریو سرجیو دوآرته از سخنگویان پلیس برزیل گفت: اولتیماتوم پلیس به محاصره شدگان تمام شده و به همین خاطر نبرد واقعی با کسانی که به اولتیماتوم توجه نکرده اند، شروع شده است.

دوآرته افزود: رهبران مواد مخدر برزیل اغلب در این منطقه هستند و پلیس نظامی و ارتش با تسلیحات سبک و سنگین با آنها در حال نبرد است

وی گفت تا صلح و آرامش به ریودوژانیرو باز نگردد، پلیس کوتاه نخواهد آمد. وی افزود پلیس در مراحل پایانی عملیات خود در آلمائو است.

بیش از 47 مدرسه اطراف محل درگیری ها نیز تا اطلاع ثانوی بسته شده اند.

بلترام وزیر امنیت برزیل در این باره گفت دو باند تهبکار و قاچاقچی علیه پلیس با یکدیگر متحد شده اند و درگیری ها هدایت می کنند.

نیروهای پلیس از سایر شهرها به ریودوژانیرو اورده شده تا امنیت را در 17 محله زاغه نشین و فقیر نشین شهر برقرار نمایند.

ارتش برزیل نیز در حالت آماده باش کامل قرار گرفته است و اگر دامنه خشونتها افزایش یابد، وارد عمل خواهند شد.

در یک تحلیل می توان گفت: دولت برزیل برای امن نشان دادن کشورش برای برگزاری مسابقات جهانی فوتبال در سال 2014 و المپیک 2016 تحت فشار بوده و به همین خاطر با راه اندازی عملیات علیه زاغه نشینان قاچاقچی سعی می کند این حس را در جامعه بین المللی به وجود آورد که برزیل در امن و امان است.

این خشونت‌ها دو هفته پس از اعلام شهر ریو د ژانیرو به عنوان میزبان المپیک 2016 به وقوع می‌پیوندد.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید