رئیس‌جمهور اکوادور از سفیر آمریکا خواست تا خاک این کشور را ترک کند.

رئیس‌جمهور اکوادور از سفیر آمریکا خواست تا خاک این کشور را ترک کند.

به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمریکای لاتین، رئیس‌جمهوری اکوادور با بیان این مطلب که دوره استعمار در آمریکای لاتین پایان یافته، در واکنش به مداخله اخیر واشنگتن در امور داخلی کشورش اظهار داشت سفیر آمریکا باید خاک اکوادور را ترک کند.

رافائل کوره‌آ، رئیس‌جمهوری اکوادور با پیش‌بینی اقدامات تلافی جویانه ایالات متحده در پی تصمیم‌گیری وی در عدم پذیرش سیاسی هیدر هدگس، سفیر آمریکا در این کشور، از حمایت همه جانبه اتحادیه ملت‌های آمریکای جنوبی (اوناسور) از اکوادور در این باره خبر داد.

کوره‌آ ، اکوادور را کشوری با عزت و با ثبات دانست و خاطر نشان کرد که اوناسور از اقدام کشورش حمایت خواهند کرد.

وی در مصاحبه‌ای با رادیوی محلی شهر "پویو " واقع در استان "پاستازا " این کشور گفت: سفیر آمریکا باید خاک کشور را ترک کند چرا که تا کنون توضیحی در مورد پیغام‌های ارسالی خود به آمریکا ارائه نکرده است.

هدگس در گزارشی به دولت آمریکا از وجود فساد در مجموعه پلیس اکوادور و انتصاب ژنرال"خایمه اورتادو" در راس این تشکیلات توسط رئیس‌جمهور علی‌رغم آگاهی به رفتار مجرمانه احتمالی وی خبر داده بود.

گفته می‌شود هدگس دلیل این کار را "زیر دست نگه‌داشتن نیروی پلیس " از جانب رئیس‌جمهور اکوادور می‌داند. کوره‌آ این ادعا را به شدت تکذیب کرد و گفت: در طول این مدت، من همیشه به این سیاست‌مدار آمریکایی به خاطر اقدامات ضد دولتی مشکوک بودم.

هدگس در نظام سیاسی آمریکا از راست‌گرایان تندرو محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهور اکوادور درباره این انتصاب ابراز داشت قبل از انتصاب شناختی از رئیس پلیس قبلی نداشته است. "خایمه اورتادو " فرمانده اسبق پلیس اکوادور نیز که به فساد متهم شده است، می‌بایست در زمان مناسب از خود سلب اتهام کند.

رئیس‌جمهور اکوادور علت احتمالی این تخریب‌ها را حمایت اورتادو از تعطیلی واحدهای پلیسی متعلق به سازمان سیا در این کشور دانست که هزینه آنها از طریق سفارت آمریکا پرداخت می‌شد. وی خاطر نشان کرد که مسوول پیشنهاد افراد برای تصدی فرماندهی پلیس، وزیر کشور است.

وی با گسترده توصیف کردن دخالت سفیر آمریکا در امور داخلی کشورش، اظهار داشت: در سند سه صفحه‌ای منتشر شده توسط ویکی‌لیکس اطلاعاتی در مورد اتفاقات داخلی پلیس گردآوری شده است که نشانگر نفوذ آمریکایی‌ها به داخل تشکیلات نیروی انتظامی است.

کوره‌آ رفتار هدگس را شرم‌آور و موجب خشم کیتو دانست. وی خاطر نشان کرد که اگر اتفاقی مشابه در سفارت اکوادور در آمریکا رخ می‌داد مقامات آمریکایی قطعا سفیر اکوادور را اخراج می‌کردند.

کوره‌آ تاکید کرد: مایه تاسف است که عده‌ای مخفیانه در پلیس ما به فعالیت جاسوسی بپردازند و یک سفیر نالایق رئیس‌جمهور کشور را به دست داشتن در پرونده‌های فساد متهم کند.

/ 0 نظر / 8 بازدید