استفاده نیروهای غربی در حملات علیه لیبی از تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف

اسناد نشان می دهد که غرب در حمله به لیبی از تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف شده استفاده می کند.

دیوید لیندورف سردبیر و خبرنگار امریکایی در گفتگو با پرس تی‌وی گفت:تصاویر تانک‌ها و برخی خودروهای زرهی منهدم شده، مدرک معتبری دال بر استفاده غرب از تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف شده در لیبی است.

کان هالینان مقاله نویس "فارن پالیسی این فوکس" در کالیفرنیا نیزگفت: این حقیقت که امریکا استفاده از اورانیم ضعیف شده در لیبی را تکذیب می‌کند، حرفی بیهوده است.

هالینان خاطر نشان کرد، در حملات هوایی غرب و انفجار تانک‌های لیبی، حجم انفجار وسیع است که این مسأله از ویژگی‌های منحصر به فرد بمب‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده می‌باشد.

براساس مطالعات ژورنال بین‌المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی، استفاده از اورانیوم ضعیف شده از سوی نیروهای نظامی امریکا در عراق، موجب افزایش تولد کودکان ناقص و ابتلا به بیماری سرطان در شهر فلوجه عراق شده است.

نتایج این مطالعه که با اوج گیری حملات غرب به لیبی منتشر شده است نشان می دهد که، ذرات میکروسکوپی اورانیوم در هر جایی که این تسلیحات استفاده شود، باقی می‌ماند و مردم در عراقی آزاد، لیبی آزاد، یا افغانستان آزاد و یا هر جایی که این تسلیحات در آن استفاده شده باشد، برای چندین نسل با عواقب این ماده رادیو اکتیو روبرو خواهند بود.

استفاده از تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف شده مشکلات پزشکی نظیر انواع سرطان‌ها از جمله سرطان خون و جهش ژنتیک را در منطقه به دنبال خواهد داشت و همچنین هوا، آب و خاک منطقه را به مواد رادیو اکتیو آلوده می‌کند.

این در حالی است که سازمان ملل ساخت، آزمایش، استفاده، فروش و انبار تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف شده را ممنوع کرده است.

استفاده آمریکا از اورانیوم ضعیف شده در لیبی، روزهای شوم عراق را تکرار می کند .

اورانیوم ضعیف شده اولین بار در عراق در سالهای 1990 تا 1991 و سپس در جنگ بالکان در نتیجه حمله اعضای ناتو به صربستان در سال 1999 و پس از آن در افغانستان در سال 2001 و سپس دوباره درعراق در سال 2003 مورد استفاده قرار گرفت و هم اکنون در جنگ لیبی شاهد استفاده از این سلاح های مرگبار هستیم.

"دوگ روکه" متخصص امور تسلیحاتی ساکن آمریکا و مدیر سابق پروژه استفاده از اورانیوم ضعیف شده در پنتاگون، با تایید اینکه آمریکا در جنگ علیه طرفداران قذافی در لیبی از سلاحای حاوی اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده است، عواقب آن را برای مردم و محیط زیست این کشور خطرناک خواند.

اورانیوم ضعیف شده به دلیل آنکه از مواد بسیار سنگین درست شده است تنها در تسلیحات و رآکتورهای هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل قابلیت های خود در شلیک به اهداف همواره مورد استقبال ارتش آمریکا قرار گرفته است.

با توجه به استفاده غرب در لیبی از بمبهای غول پیکر آلوده به اورانیوم ضعیف شده به نظر می رسد که غرب اهداف دیگری را در این کشور دنبال می کند.

/ 0 نظر / 6 بازدید