انتخابات ریاست جمهوری پرو و چشم انداز آینده سیاسی این کشور

با پایان مدت مجاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در پرو، آخرین آرایش انتخابات ریاست جمهوری در این کشور آغاز شد.

در این دوره از انتخابات، پنج نامزد اصلی برای تصاحب پست ریاست جمهوری پرو حضور دارند که عبارتند از: اویانتا اومالا ، کاندیدای ملی گرای حزب اتحاد به خاطر پرو که بر اساس یک نظرسنجی شانس بیشتری از دیگر نامزدها برای پیروزی در انتخابات داراست.

الکساندر تولدو ،رئیس‌جمهور اسبق ، دومین نامزد برای تصاحب این سمت است که در 23 اکتبر 2005 قانون استفاده از نرم افزار بازیابی اطلاعات را به تصویب پارلمان رساند و بر اساس آن موسسات دولتی اجازه استفاده از اینگونه نرم افزارها پیدا کردند.

کیکو فوجیموری، دختر آلبرتو فوجیموری، رئیس‌جمهور سال‌های نه چندان دور پرو نیز سومین نامزد این دوره از انتخابات می باشد.

در زمان ریاست جمهوری آلبرتو فوجیموری ، قانون اساسی فعلی پرو به تصویب رسید.

پدرو پابلو کوسینسکی، پرویی -آمریکایی نیز چهارمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری می باشد که در سخنرانی تبلیغاتی خود بر گرایشهای نئو لیبرالیستی خود تاکید کرد و آینده جدیدی را برای پرو ترسیم نمود.

لوئیس کاستانیدا شهردار سابق لیما نیز پنجمین نامزد اتخابات ریاست جمهوری است که بر اساس نظر سنجیها با توجه به شناختی که مردم پایتخت از وی دارند تنها رقیب برای اویانتا اومالا در انتخابات روز دوشنبه یازدهم آوریل محسوب شود.

اومالا در سخنرانی‌های خود به شیوه سنتی به مردم وعده داد که در موارد حاکمیت پرو بر منابع طبیعی خود، بالا بردن میزان حقوق‌ها، خدمات آموزشی و بهداشتی با کیفیت و رایگان و سایر اقدامات اجتماعی مربوط به مردم از جمله مبارزه با فساد و جرایم ، تغییرات متعادلی را اعمال کند.

چهار نامزد دیگر انتخابات پرو که دیدگاههای نئولیبرال دارند، به نظر می رسد ،رقابت بسیار شدیدی را برای کسب مقام دوم پس از اومالا در دور اول انتخابات در حال تجربه می باشند.

علاوه بر اشتراک در تفکر نئولیبرالیستی، این چهار نامزد در تبلیغاتی پر سر و صدا علیه طرح تغییرات متعادل اومالا و ایجاد هراس در مردم برای ایجاد مانع بر سر راه اومالا نیز با هم همسو هستند.

در مقابل این اقدامات، اومالا نامزد بلوک توسعه‌طلب حزب "برد پرو " به کرات مردم را به غلبه بر ترس و نشاندن امیدواری و تغییر به جای آن فراخوانده است.

با توجه به مشکلات اقتصادی که پرو از سال 1990 با خصوصی سازی عمده در استخراج معادن و تولید برق روبرو بوده است، به نظر می رسد دیدگاههای این پنج نفر درباره آینده اقتصادی پرو مهمترین عامل پیروزی آنها در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

/ 0 نظر / 8 بازدید