اهداف و نتایج نشست بهاره سران اتحادیه اروپا در بروکسل

- اعضای اتحادیه اروپا در نشت دو روزه خود در بروکسل یک بسته کامل تدابیر اقتصادی را برای حمایت از یورو تصویب کردند.

هرمان وان رومپوی، رئیس شورای اروپا صبح روز جمعه 25 مارس، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که؛ اعضای اتحادیه اروپا در نشست عصر روز پنجشنبه یک پیمان کامل درباره ساز و کار ثبات اقتصادی اروپا را به همراه جزئیات آن، تصویب کردند.

این پیمان بسته ای از تدابیر اقتصادی است که بیشتر شامل گسترش صندوقهای مالی حمایتی اتحادیه اروپا، ایجاد سازوکار کمک مالی دائمی به ناحیه یورو، مرحله جدید آزمایش مقاومت بخش بانکی و اصلاحات برای بهبود رقابت اقتصادی و همگرایی اقتصادی در ناحیه یورو است.

خوزه مانوئل بارسو، رئیس کمیسیون اروپا نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: تصویب این بسته تدابیر اقتصادی که چارچوب اصلی محسوب می شود، پیشرفتی سریع در زمینه همگرایی اقتصادی اتحادیه اروپا محسوب می شود.

بر اساس این بسته تدابیر اقتصادی که «پیمان برای یورو» نام دارد ، دولت های عضو ناحیه یورو و شش کشور لهستان، بلغارستان، دانمارک، رومانی، مالت و قبرس که عضو یورو نیستند، باید اقدام به اصلاحات اقتصادی و اجتماعی بسیار دشواری کنند.

به گزارش شینهوا از بروکسل، رئیس اتحادیه اروپا نیز در تایید مصوبات این نشست در پیامی اعلام کرد؛ در ژوئن آینده صندوقی حمایتی با توان وام دهی چهارصدو چهل میلیارد یورو برای کمک به کشورهای درگیر مشکلات مالی ناحیه یوور، تاسیس می شود.

در روز نخست این نشست، سران کشورهای عضو اتحادیه‌اروپایی علاوه بر تصویب این بسته اقتصادی، به بررسی اوضاع اقتصاد پرتغال نیز پرداخته و در این راستا از تلاشهای خوزه سوکراتس، نخست وزیر پرتغال که پس از رد بودجه پیشنهادی اش توسط پارلمان این کشور، از سمت خود استعفا کرده است، قدر دانی شد.

چهارشنبه شب، سوکراتس در یک سخنرانی سراسری هشدار داد که بحران سیاسی پرتغال عواقب بسیار جدی برای لیسبون خواهد داشت از این جهت که اعتماد سازمان ها و بازارهای مالی به کشور؛ در شرایطی که به آن نیاز است، کم می شود.

در اولین واکنش به استعفای نخست وزیر پرتغال، انگلامرکل صدر اعظم آلمان در نشست بروکسل از تلاش‌های او قدردانی کرد و رد لایحه پیشنهادی دولت آقای سوکراتس را تاسف بار خواند.

با وجود آن که خوزه سوکراتس از سمت خود استفاده کرده است اما به عنوان کفیل نخست وزیر در نشست سران اتحادیه اروپا شرکت کرد.

سران اروپا در این نشست درخصوص اوضاع لیبی نیز بیانیه ای منتشر کردند مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا برای پایبندی به تحریم لیبی و اعمال تحریمهای جدید از جمله اقداماتی برای مطمئن شدن از این که درآمدهای نفت و گاز به نظام قذافی باز نمی گردد آمادگی دارد .

نشست سران اتحادیه اروپا درحالی برگزار شد که تظاهرات گسترده ای در محل اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد.

/ 0 نظر / 9 بازدید