هشدار صندوق بین المللی پول درباره افزایش بیکاری و نا امنی غذایی در جهان

دومینیگ استراس کان، رئیس صندوق بین المللی پول پس از پایان نشست مشترک با بانک جهانی در بیانیه ای که روز یکشنبه هجدهم آوریل منتشر شد، ضمن هشدار درباره افزایش بی کاری و فقر در جهان اعلام کرد: رفع چالشهای کنونی در جهان مستلزم تلاشی جدی و هماهنگ تر نهادها و سازمانهای بین المللی با کشورهای ضعیف است .

نگرانی استراس کان در این بیانیه ضمن ابراز نگرانی از تداوم مشکلات مالی برخی کشورها بر بیکاری و ناامنی غذایی در بسیاری از کشورهای جهان، تاکید کرد و نوشت: بر خلاف آنچه برخی تصور می کنند، جامعه بین المللی هنوز بحران مالی 2007 را کاملا پشت سر نگذاشته اند.

هشدار درباره افزایش بیکاری و نا امنی غذایی در جهان از سوی صندوق بین المللی پول در حالی اعلام می شود که جهان با چند حادثه بزرگ که بر اقتصاد جهان تاثیر منفی گذاشته، مواجه شده است.

انقلابهای عربی از یک سو موجب نگرانی اروپا و آمریکا از انتقال سوخت و انرژی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا شده است و از سوی دیگر انفجار رئاکتورهای هسته ای ژاپن بر اثر زلزله و سونامی 9 ریشتری ،نگرانی جامعه جهانی را درخصوص گسترش آلودگی هسته ای درمحیط زیست جهانی و کاهش تولیدات کشاورزی افزایش داده است.

با این حال صندوق جهانی پول تصریح کرد که رشد اقتصادی جهان نامطمئن و شکننده است و خطرات مهمی مانند خشکسالی و گسترش جنگها چشم انداز اقتصادی جهان را تهدید می کند.

رابرت زولیک رییس بانک جهانی نیز معتقد است، افزایش قیمت نفت، بیکاری و نا‌آرامی در خاورمیانه، جهان را در وضعیتی قرار داده است که تنها یک شوک دیگر می‌تواند منجر به یک بحران تمام عیار شود.

وی ضمن تایید اظهارات استراس کان درباره همکاری بیشتر کشورها برای مقابله با مشکلات اقتصادی ، افزایش قیمت مواد غذایی در جهان را اصلیترین تهدید علیه کشورهای فقیر خواند.

کارشناسان اقتصادی، جاری شدن سیل، خشکسالی، آتش سوزی، افزایش قیمت بنزین و همچنین ناآرامی های سیاسی در خاورمیانه و شمال آفریقا را مهمترین عوامل افزایش بیش از پیش قیمت مواد غذایی در سراسر جهان می دانند .

برتی کلر ، از کارشناسان اقتصادی رزرو بانک آمریکا گفت: هر چند ریشه یابی علل پیدایش وضعیت فعلی اقتصاد جهان نیازمند بررسی های دقیق و تخصصی است اما در مجموع 10 عامل عمده را می توان برای افزایش جهانی قیمت مواد غذائی برشمرد.

وی جاری شدن سیل در استرالیا که نیمی از ظرفیت بالقوه تولید شکر در این کشور را نابود کرده است، از مهمترین عوامل گرانی شکر در بازارهای جهانی دانست و گفت: آتش سوزی های گسترده سال 2010 در روسیه بیش از یک چهارم ذخایر گندم این کشور را از بین برد و دولت را مجبور به قطع صادرات این محصول به کشورهای جهان کرد.

وی خشکسالی در چین را نیز موجب افزایش نگرانی ها درباره کمبود ذخایر جهانی گندم در سال 2011 خواند و افزود: در حالی که قیمت مواد غذایی به بالاترین سطح خود در تاریخ رسیده است، بسیاری از مردم کشورهای فقیر خاورمیانه اعتراضات خود را به سطح خیابانها کشانده است.

این کارشناس اقتصادی: افزایش جمعیت جهانی، گرایش بیشتر به تولید سوخت های زیستی ، افزایش تقاضا برای مصرف گوشت و کاهش منابع آبی را از دیگر عوامل افزایش بهای مواد غذایی در جهان خواند.

/ 0 نظر / 5 بازدید