هشدار به کنگره آمریکا درخصوص وقوع یک بحران اقتصادی جدید در جهان

وزیر خزانه دارای آمریکا روز سه شنبه در نامه ای به کنگره درباره وقوع یک بحران اقتصادی جدید در کشور هشدار داد.

روزنامه چینی 'مردم' به نقل از تیموتی گایتنر نوشت: اگر کنگره تا شانزدهم ماه مه اقدامی نکند، از همه ابزارهای در اختیار خود استفاده خواهم کرد تا کنگره فرصت داشته باشد از اعتبار کشور دفاع کند، هرچند این ابزارها، نسبت به زمانی که بدهی کمتری داشتیم، کارایی محدودتری دارند.

اظهارات گایتنر درحالی است که دو اقتصاددان برجسته نیز نسبت به ادامه روند بحران مالی در جهان و چشم انداز آن هشدار دادند.

جوزف استیگلیتز، برنده جایزه نوبل اقتصادی در اظهارنظری هشدار داد که تاثیر بحران مالی سال 2008 در جهان هنوز در بسیاری از کشورها قابل لمس است و متاسفانه این شرایط در حال وخیم تر شدن می باشد.

وی تاکید کرد که در این راستا دولتهای آسیایی از جمله چین که از رشد اقتصادی مناسبی برخوردارند باید به خروج اقتصاد دنیا از بحران و به روند کاهش نرخ بیکاری در جهان و اشتغال زایی کمک کنند.

"نوریل روبینی" یک اقتصاددان برجسته آمریکایی و استاد دانشگاه نیویورک نیز پیش بینی کرد که بحران مالی در جهان همچنان ادامه خواهد داشت .

وی در مقاله ای در نشریه " فایننسال ریویو" چاپ آمریکا نوشت: یکی از خطراتی که اقتصاد جهان با آن مواجه است، فروپاشی اقتصاد اروپا در صورت گسترش بحران مالی در منطقه یورو است.

هشدار این دو اقتصاددان برجسته در مورد آینده اقتصاد جهان در حالی مطرح شده است که به دلیل مشکلات اقتصادی در آمریکا و اروپا، سرمایه های خارجی به دیگر مناطق دنیا از جمله کشورهای در حال توسعه چین ، برزیل ، هند و ونزوئلا سرازیر شده که این برای آینده اقتصاد آمریکا و اروپا زنگ خطری جدی محسوب می شود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز چندی پیش نسبت به وقوع بحران مالی دیگری در آمریکا هشدار داد و گفت: اگر قوانین مالی و اقتصادی جدیدی در آمریکا وضع نشود این کشور دیر یا زود با بحران مالی دیگری روبرو خواهد شد.

وی در این اظهارات تاکید کرد که سیستم مالی و اقتصادی آمریکا به اصلاحات ساختاری نیاز دارد و بدون انجام این اصلاحات و وضع قوانین جدید، آمریکا در آینده با بحران مالی دیگری روبرو خواهد شد .

این درحالی است که تجربه آمریکا و اروپا در بحران گذشته نشان می دهد که وضع قوانین جدید ، ریاضت اقتصادی ، اخراج کارگران و یا حتی کاهش حقوق کارکنان دولت نمی تواند امنیت اقتصاد اروپا و آمریکا را تضمین کند و این نگرانی همواره در غرب وجود خواهد داشت که بحران جدید چه فرایندی را برای جهان به ارمغان خواهد آورد.

برخی کارشناسان اقتصادی با تاکید بر چشم انداز نابسامان اقتصاد جهانی معتقدند که باید شرکت‌های مالی جهان با بررسیهایی که انجام می دهند، حباب‌های تورمی اقتصاد را شناسایی کرده و قبل از متورم شدن آنها را بترکانند و قانونگذاران هم طوری قوانین را سروسامان دهند که تنها ریسک پذیرندگان اصلی بار خسارات را بر دوش بکشند.

/ 1 نظر / 9 بازدید
مرتضی

سلام دوست عزیز به ما هم سری بزن ضرر نمیکنی fun.farabit.ir