عدم‌ توافق درباره بودجه در کنگره‌امریکا، دولت اوباما را فلج می‌کند

عدم‌توافق درباره بودجه در کنگره‌امریکا، دولت اوباما را فلج می‌کند

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به قلم امانوئل پاریس و اولیویه ناکس از واشنگتن نوشت: متحدان باراک اوباما و رقبای جمهوری خواه وی در کنگره امریکا که از چند هفته به علت اختلاف بر سر بودجه سال 2011 رو در روی یکدیگر قرار گرفته اند، تا جمعه آینده فرصت دارند در این زمینه به توافق برسند در غیر این صورت بخشی از دولت باراک اوباما فلج خواهد شد.

به‌رغم رایزنی‌ها و مذاکرات فشرده ای که هفته گذشته در کنگره امریکا صورت گرفت، جمهوری خواهان که اکثریت را در مجلس نمایندگان امریکا در اختیار دارند، ‌همچنان بر سر بودجه سال 2011 کشورشان با رقبای دموکرات خود که در سنا در اکثریت هستند، اختلافاتی اساسی دارند.

جمهوری خواهان کنگره که در انتخابات میان دوره نوامبر سال 2010 رقبای دموکرات خود را شکست دادند، تعهد کرده اند برای کاهش هزینه های عمومی به طور جدی تلاش کنند تا از مشکلات اقتصادی امریکا کاسته شود.

باراک اوباما رئیس جمهور امریکا در تلاش برای پایان دادن به این بن بست، روز سه شنبه مسئولان بلند پایه دو حزب را در کاخ سفید گردهم می آورد.

باراک اوباما به خوبی به این واقعیت واقف است که وی و حزب دموکرات در امریکا جایگاه گذشته خود را ندارند، به همین علت برای تصویب طرح‌ها و برنامه های خود باید خواسته یا ناخواسته با جمهوری خواهان همکاری کنند.

در این راستا،‌ باراک اوباما برای به تصویب رساندن طرح‌ها و لوایح خود باید با مخالفت رقبای جمهوری خواه و حتی بی اعتمادی شماری از نمایندگان دموکرات نیز مقابله یا مدارا کند چرا که برخی از نمایندگان حزب دموکرات در کنگره بر این عقیده هستند که اوباما در زمینه طرح‌های اقتصادی و بودجه امتیازهای زیادی به جمهوری خواهان داده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد باراک اوباما به ضرورت کاهش هزینه های دولتی آگاهی کامل دارد.

کارنی افزود رئیس جمهور امریکا در این دیدار مسئولان احزاب دموکرات و جمهوری خواه کنگره را تشویق خواهد کرد هر چه زودتر اختلافات خود را درباره لایحه بودجه حل و فصل کنند و اجازه ندهند که دولت امریکا فلج شود و تلاش‌ها برای احیای اقتصاد امریکا مختل گردد.

باراک اوباما که نتوانسته است آن طور که باید به وعده ها و تعهدات انتخاباتی اش به ویژه در زمینه اقتصادی عمل کند، به خوبی از تضعیف جایگاه خود و حزبش در افکار عمومی امریکا آگاه است به همین خاطر اعلام کرده است که برای پیشبرد برنامه های خود با جمهوری خواهان همکاری خواهد کرد.

با این حال جان بوئنر، رئیس مجلس نمایندگان امریکا، با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که موضع دموکرات‌ها در مورد بودجه غیر قابل قبول است.

وی تاکید کرد متاسفانه کاملا روشن است که کاخ سفید و دموکرات‌های سنا ضرورت کاهش بودجه بخش‌های مختلف را جدی نگرفته اند.

بوئنر خاطر نشان کرد کاهش هزینه ها که دموکرات‌ها پیشنهاد کرده اند، کفایت نمی کند. جمهوری خواهان تحت حمایت جناح راست افراطی این حزب و با کمک محافظه کاران افراطی جریان تی پارتی موفق شدند در انتخابات میان دوره ای کنگره که در ماه نوامبر برگزار شد، بر رقبای دموکرات خود به پیروزی برسند.

جمهوری خواهان در تبلیغات انتخاباتی خود در ان زمان قول دادند که 100 میلیارد دلار از لایحه بودجه پیشنهادی رئیس جمهور بکاهند. رقم 100 میلیارد دلار با توجه به قانون مالی سال 2011 که هرگز به تصویب نرسید، تهیه شده است.

دموکرات‌های کنگره امریکا اعلام کرده اند حاضر هستند تا پایان سال مالی که سی‌ام سپتامبر پایان می یابد، 73 میلیارد صرفه جویی کنند.

با شکست دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره ای کنگره در ماه نوامبر، اوباما برای اجرای برنامه ها و سیاست‌های خود با مشکلات بیشتری مواجه شد.

باراک اوباما و دموکرات‌ها حتی پیش از این نیز در برخی از جلسات رای گیری در کنگره درباره طرح‌های اصلاحاتی مورد نظر اوباما از جمله اصلاح نظام مالی وال استریت که از اولویت‌های مهم اوباما محسوب می شد، مجبور شده بودند دست به دامن برخی از سناتورهای جمهوری خواه شوند اما شکست دموکرات‌ها در انتخابات دوم نوامبر مشکلات دولت اوباما را دو چندان کرد.

در واقع با تضعیف موقعیت دموکرات‌ها در کنگره، میدان عمل و آزادی باراک اوباما در نیمه دوم دوره ریاست جمهوری اش محدود شد. از آنجا که مسئولان دموکرات و جمهوری خواه کنگره امریکا نتوانسته اند درباره بودجه مواضع خود را هماهنگ کنند، شش بودجه موقت در کنگره به تصویب رسیده است تا به این ترتیب از تعطیلی خدمات غیرضروری دولت اوباما جلوگیری شود. در رابطه با هزینه های جاری، جمهوری خواهان کنگره امریکا خواستار آن هستند که هزینه های فدرال دو برابر بیشتر از انچه که دموکرات‌ها پیشنهاد کرده اند،‌کاهش یابد.

از جمله هزینه هایی که جمهوری خواهان کنگره امریکا خواستار کاهش آن هستند، می توان به هزینه برنامه های اجتماعی به ویژه در زمینه آموزش که برای دموکرات‌ها بسیار ارزشمند است، اشاره کرد. از طرف دیگر مواضع نمایندگان حزب تی پارتی در کنگره امریکا دستیابی به توافق بر سر لایحه بودجه را دشوارتر کرده است.

نمایندگان تی پارتی به جان بونر فشار می آورند تا تسلیم خواسته ها و مواضع دموکرات‌ها نشود.

بنابراین به نظر می رسد که اگر مذاکرات و رایزنی‌های پشت پرده مسئولان تی پارتی با جمهوری خواهان ادامه داشته باشد، حزب جمهوری خواه از مواضع خود در زمینه بودجه کوتاه نخواهد آمد.

اگر اعضای کنگره امریکا بتوانند تا یکشنبه آینده درباره بودجه سال 2011 به توافق دست یابند، نبرد دیگری بر سر لایحه بودجه پیشنهادی رئیس جمهور برای سال 2012 آغاز خواهد شد. به همین علت می توان گفت که پایان زورآزمایی کنونی دو حزب جمهوری خواه و دموکرات کنگره بر سر مسئله بودجه سال 2011 بسیار تعیین کننده است و می تواند بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی سال 2012 تاثیر زیادی داشته باشد، به ویژه اینکه کارشناسان اقتصادی امریکا پیش بینی کرده اند میزان کسری بودجه این کشور تا پایان سال 2011 به حدود یک هزار و 600 میلیارد دلار خواهد رسید.

مسئولان حزب جمهوری خواه کنگره امریکا اعلام کرده اند که این حزب به زودی پیشنهاد خود را در مورد بودجه سال 2012 ارائه خواهد کرد، ‌هدف جمهوریخواهان این است که در 10 سال آینده بیش از چهار هزار میلیارد دلار در هزینه های دولتی صرفه جویی کنند.

/ 0 نظر / 8 بازدید