نگرانی مسلمانان اروپا از تلاش رسانه های غربی برای گسترش اسلام هراسی

رییس موسسه الغدیر فرانسه از جنگ روانی رسانه های فرانسوی علیه مسلمانان این کشور انتقاد کرد.

صدرالدین فضل الله' در اشاره به پیامدهای ایجاد جنگ روانی با هدف اسلام هراسی در این کشور، گفت: مسلمانان در فرانسه همواره برای حفظ مظاهر دینی خود از جمله بحث حجاب، روسری و روبند با فشارهای شدید از سوی افکار عمومی مواجه هستند.

وی مسلمانان را بخشی از جامعه فرانسوی خواند و افزود: متاسفانه جامعه مطبوعاتی و رسانه ای فرانسه با دامن زدن به موضوع اسلام هراسی ، در منفی شدن افکارعمومی نسبت به مظاهر دینی مسلمانان تاثیرگذار هستند.

به نظر می رسد در سالهای اخیر یک عملیات روانی گسترده علیه مسلمانان اروپا از سوی برخی رسانه های اروپایی طراحی شده است که هدف آن تخریب ماهیت اسلام است.

دکتر فوزیه آل العشماوی،استاد تمدن اسلامی در ژنو درباره دلیل واقعی اما پشت پرده گسترش پدیده اسلام هراسی گفت: جهل درباره اسلام واقعی و تعالیم آن، تصورات غلط در مورد فرهنگ اسلام و در کنار آن روند اداره رسانه‌ها مهمترین دلیلی است که ذهن غربی‌‌ها را هدف گرفته و ترویج استدلال‌هایی نادرست مانند این نکته است که مسلمانان درصدد اسلامی کردن اروپا هستند موجب گسترش اسلام هراسی شده است.

پدیده ترس از اسلام ، که با عنوان «اسلاموفوبیا» شناخته می شود در اکثر کشورهای غربی، به خصوص پس از حوادث یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱، تاثیراتی منفی در ذهن غربی‌ها به جای گذاشت.

این فرصتی برای رسانه های غربی بود تا با بزرگنمایی حوادث تروریستی پس از آن در لندن ، مادرید و رم، این ذهنیت را گسترش دهند که مسلمانان به دنبال ایجاد جهانی با اعتقادات خاص خود هستند.

این حوادث کمک کرد که اتهام خشونت و تروریسم به مسلمانان زده شود و از آن پس، ترس از نزدیک شدن به یک فرد مسلمان در میان غربی ها رواج یافت زیرا فکر می‌کردند یا چنین توهمی داشتند که وی احتمالا مواد منفجره به کمر خود بسته و با انفجار آن خودش و اطرافیان را خواهد کشت.

کشور فرانسه که شش میلیون نفر از جمعیت 65 میلیونی اش را مسلمانان تشکیل می دهند و بیشترین جمعیت مسلمانان اروپا را در خود جای داده است به جای آنکه با تصویب قوانین خاصی اختلاف دینی و درگیریهای مذهبی را کاهش دهد ، همواره به رسانه های خود اجازه داده است درباره مسلمانان ذهنیت مسمومی ایجاد کنند.

حتی برخی مقامات دولت نیکلا سارکوزی که با سقوط جایگاه مردمی خود مواجه شده اند نیز برای توجیه برخی شکست ها و عدم موفقیت ها درعرصه های داخلی و خارجی را با موضوع اسلام ارتباط می دهند.

دکتر «نافذ مصدق احمد» مدیر اجرایی مؤسسه توسعه و پژوهش خط مشی در لندن و مدرس دانشگاه‌های ساسکس و برانل،معتقد است که در سال‌های اخیر پدیده اسلام‌هراسی به شکلی نظام‌مند در کشورهای غربی افزایش یافته و گونه متمایزی از نژادپرستی را به وجود آورده است.

مسلمانان که سابقه ای بیش از هزار سال در اروپا دارند، همواره از سوی پیروان دیگر ادیان بخصوص یهودیان مورد آزار و اذیت واقع شده و گاهی هم به دلیل پیروی از قوانین اسلامی مورد توجه و تحسین قرار گرفته اند.

اما به رغم تلاش این مسلمانان برای همزیتی مسالمت آمیز با پیروان دیگر در سالهای اخیر علاوه بر حملات برخی افراطیون مسیحی و یهودی و آتش زدن مساجد آنها از سوی دولتها و رسانه های اروپایی نیر مورد حمله قرار گرفته اند و چهره ای خشن از آنها ساخته شده است.

/ 0 نظر / 8 بازدید